poniedziałek, 5 października 2020

Brioszka od Tartine

Tartine brioche, for English scroll downPrzedstawiam Wam najwspanialszą brioszkę na świecie. Nigdy nie upiekłam lepszej a parę już w swoim życiu zrobiłam. Ta brioszka jest po prostu idealna. Maślana, sprężysta, mięciutka, rozpływająca się w ustach. Po paru dniach idealna na tosty francuskie, choć u nas przetrwałą chyba 2 albo 3 dni. Jej zapach jest niesamowity, rozchodzący się po całym domu. Smakuje wybornie z solonym masłem lub z miodem albo na słono, o czym dowiecie się odrobinę później z kolejnego przepisu na blogu:)
Jest trochę wymagająca w upieczeniu, choć mając mikser na pewno poradzicie sobie doskonale. Z tego przepisu wychodzą dwie keksówki, więc jedną zawsze można zamrozić, nadaje się do tego idealnie.
Koniecznie spróbujcie ją zrobić w domu, nie zawiedziecie się w żadnym calu;)

Brioszka od Tartine
2 keksówki 26 cm

składniki na poolish:
- 100 g mąki pszennej
- 100 g wody
- 1.5 g drożdży suchych instant

Składniki wymieszać w misce, przykryć i odstawić do lodówki na noc.

składniki na zaczyn:
- 110 g mąki pszennej
- 110 g wody
- 1 łyżka aktywnego zakwasu, ja użyłam żytniego

Wszystkie składniki wymieszać w misce, przykryć i odstawić na blat na noc.

składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 225 g masła
- 60 g cukru
- 120 ml mleka
- 250 g jajek (ok 4 dużych jaj)
- 12 g soli
- 5 g drożdży suchych instant
- 200 g poolish
- 150 g zaczynu

30 minut przed miksowaniem ciasta wyjąć masło z lodówki i pokroić w 3 cm kostki, odstawić. 
Do dzieży przesiać mąkę, sól, drożdże i dodać cukier, wymieszać. Dodać mleko, jajka, poolish oraz zaczyn i ugniatać na wolnych obrotach miksera ok 5 minut. Następnie odstawić na 15 minut, po czym znowu ugniatać ok 8 minut. Po tym czasie zwiększyć obroty miksera na drugi poziom i ostrożnie dodawać kostki masła jedna po drugiej. Całość miksować aż ciasto wchłonie masło- na początku będzie bardzo klejące i mokre, tak ma być. Z każdym obrotem haka do ugniatania ciasto zacznie formować się w kule. 
Kiedy masło zostanie całkowicie wchłonięte przez ciasto i będzie elastyczne odstawić pod przykryciem w zimne miejsce (np. piwnica) na 2 godziny. Wymagana temperatura to ok 21 C. W tym czasie ciasto złożyć trzykrotnie w odstępach 30-minutowych, po 30, 60 i 90 minutach. 
Po tym czasie ciasto wyjąć na omączony blat (ciasto nadal będzie lepkie), podzielić na dwie części i uformować podłużny bochenek. Przełożyć złączeniem do dołu do mocno natłuszczonej keksówki i odstawić na 2 godziny do wyrastania w ciepłym miejscu. 
Następnie górę posmarować roztrzepanym jajkiem i wstawić do nagrzanego na 230 C piekarnika i piec ok 35 minut. Jeśli brioszki za szybko się rumienią, po 20 minutach można zmniejszyć temperaturę do 200 C.
Po upieczeniu brioszki ostudzić i wyjć z keksówek.
Smacznego!

Tartine brioche
2, 26 cm loaf pans

ingredients for poolish:
- 100 g wheat flour
- 100 g water
- 1.5 g dry instant yeast

Combine ingredients in a bowl, cover and set overnight in the fridge

ingredients for leaven:
- 110 g wheat flour
- 110 g water
- 1 tablespoon active sourdough starter- I used rye

In a bowl combine all ingredients, cover and set overnight on the kitchen table.

ingredients for dough:
- 500 g wheat flour
- 225 g butter
- 60 g sugar
- 120 ml milk
- 250 g eggs (around 4 big eggs)
- 12 g salt
- 5 g dry instant yeast
- 200 g poolish
- 150 g leaven

30 minutes before mixing ingredients take the butter out from the fridge and cut into 3 cm cubes. Set aside.
In a stand mixer bowl combine sifted flour, salt, yeast and sugar. Add milk, eggs, poolish and leaven. Start to mix on first speed for 5 minutes. Turn off the mixer and set for 15 minutes. Next start to mix again for 8 minutes. Increase the power of your mixer to second speed and gradually start adding cubed butter. Knead until all butter has absorbed into the dough. The dough will be very sticky and wet in the beginning but keep kneading, it will become elastic and more dry. 
When all butter is absorbed by the dough, cover the bowl with kitchen cloth and set aside in a dry and cold place (temperature of the place should have around 21 C) for 2 hours. Fold the dough three times during this two hours- after 30, 60 and 90 minutes. 
After two hours, place the dough on a floured worktop and divide in two. Form oval shape and transfer to well buttered loaf pans smooth side up. Leave for two hours to rise. 
Next brush the dough with beaten egg and take to the preheated to 230 C oven and bake. If brioches are getting too much colour, reduce the temperature to 200 C after 20 minutes.
When brioches are baked, take them out from the oven and let to cool. Next take out from the forms and eat.
Enjoy!


1 komentarz:

  1. Potwierdzam - najwspanialsza na świecie ❤ Spokojnie można użyć dłuższych foremek. Z mojej jednej foremki, do której dałam nieco więcej ciasta, uciekło i zawisło, na szczęście ani gram się nie zmarnował. Nie mogłam się doczekać kiedy przestygnie, bo zapach jest obłędny tak samo jak i smak gdy się już ugryzie. Jedną podarowałam. Wkrótce powtarzam ten wypiek bo jest tego absolutnie wart 🥰👍

    OdpowiedzUsuń

Jest mi bardzo miło za każdym razem, kiedy wyrazisz swoją opinię: )

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...