środa, 17 marca 2021

Wielkanocny tort szpinakowy z kremem cytrynowym

 Easter spinach cake with lemon mascarpone cream, for English scroll down


Już od bardzo dawna miałam ochotę zrobić wielkanocny motyw na cieście z gniazdkiem i jajkami. Pomysł na środek przyszedł później, choć myślę, że trafiłam idealnie. Zarówno ciasto, jak i dekoracja nie jest bardzo trudna w zrobieniu, wystarczy znać podstawy wykonania kwiatów z kremu i tyle w zasadzie. Nie jestem specjalistką w dziedzinie kwiatów z kremu, choć za każdym razem uczę się czegoś nowego i udoskonalam jakiś detal. Co ciekawe, o wiele lepiej radzę sobie ze zrobieniem róży niż najprostszych kwiatów kwitnącej jabłoni. Co zrobić, tak już jest:)
Ciasto w smaku jest bardzo dobre i wyważone, biszkopt szpinakowy ma fantastyczne, nawet lekko orzechowy jak dla mnie smak i lekko wilgotną konsystencję. Krem cytrynowy nie jest zbyt kwaśny ani zbyt słodki a całość dopełnia dżem porzeczkowy, który świetnie kontrastuje z zielonym biszkoptem. 
Taki tort na wielkanocnym stole zachwyci każdego;)

Wielkanocny tort szpinakowy z kremem cytrynowym
tortownica 16 cm

składniki na biszkopt:
- 4 jajka
- 130 g świeżego szpinaku
- 90 g cukru
- 130 ml oleju rzepakowego
- 225 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Piekarnik nastawić na 170 C- grzanie góra-dół. Dół tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia.
Szpinak i polej zblendować bardzo dokładnie do uzyskania jednolitego zielonego płynu.
Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli, dodawać po jednym żółtku i miksować do połączenia. Dodać mix szpinakowy i zblendować do połączenia.
Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i dodać do masy, delikatnie mieszać szpatułką do całkowitego połączenia.
Masę przełożyć do tortownicy, wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika, piec ok 50 minut do suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika i całkowicie ostudzić. Delikatnie wyjąć z tortownicy i przekroić na 3 blaty. 

składniki na środek:
- 400 ml śmietanki kremówki
- 250 g mascarpone
- 2 łyżki soku z cytryny
- skórka z 1 cytryny
- 2 łyżki cukru pudru
- żółty barwnik (opcjonalnie)

Kremówkę ubić na sztywno, w połowie dodając cukier puder. Dodać mascarpone i zmiksować do połączenia. Dodać 2 łyżki soku z cytryny, skórkę z cytryny  i odrobinę żółtego barwnika i zmiksować do połączenia. Przenieść do worka cukierniczego z dużą okrągłą tylką.

składniki na zewnętrzny krem i dekoracje:
- 500 g masła w temperaturze pokojowej i pokrojonego w kostkę
- 180 g białek (6 białek z dużych jajek)
- 350 g cukru
- tylka do rozprowadzenia kremu po bokach tortu: Wilton 789
- tylki do dekoracji (wszystkie firmy Wilton): 104 i 102 do liści, 233 do wianka i gniazdka, 104 do kwiatków, 1 i 2 do gałązek i środka kwiatków
- 6 worków cukierniczych
- gwóźdź cukiernicy do kwiatków i liści
- małe kwadratowe papierki do kwiatków i liści
- 5 adapterów do tylek (ja mam tylko dwa, więc użyłam w brązowym kremie oraz jasnozielonym)
- barwniki do kremu (ja użyłam podstawowych do zmieszania kolorów, natomiast można użyć już gotowych: jasno i ciemnozielony, pomarańczowy oraz brązowy)
- złote perełki
- czekoladowe jajka

Cukier i białka dodać do miski. Miskę postawić w kąpieli wodnej i podgrzewać masę do roztopienia się cukru. Masa powinna być bardzo ciepła, ale należy uważać aby jajka nie zaczęły się ścinać. Następnie zdjąć z kąpieli wodnej i zacząć ubijać w mikserze do powstania bardzo gęstej i błyszczącej białej piany. Masa przed dodaniem masła musi być ochłodzona, więc należy ubijać białka tak długo aż masa nie będzie ciepła- mi to zajęło ok 10 minut w mikserze planetarnym. Następnie wymienić końcówkę do ubijania na końcówkę do ucierania. Dodawać masło, kawałek po kawałku aż krem zacznie zmieniać konsystencję i stanie się sztywny. Pod koniec dodawania masła krem może wyglądać na zważony, jest to normalne, należy nadal ciągle ucierać masę. Gotowy krem podzielić na 5 mniejszych części i jedną dużą do obłożenia ciasta. Cztery mniejsze części zafarbować na jasną zieleń, ciemną zieleń, brąz oraz pomarańcz. Jedną część zostawić bez farbowania. Krem do obłożenia ciasta również pozostawić bez koloru. Krem do obłożenia ciasta przenieść do worka cukierniczego z tylką 789, pozostałe kolorowe kremy przenieść do worków cukierniczych z adapterami. 

pozostałe składniki:
- 2-3 łyżki dżemu porzeczkowego
- 1 łyżka soku z cytryny+3 łyżki wody do nasączenia biszkoptu

Pierwszy blat biszkoptowy nasączyć sokiem cytrynowym, następnie posmarować cienką warstwą dżemu. Na dżem wycisnąć krem cytrynowy, wyrównać i położyć drugi blat biszkoptowy. Znowu nasączyć i posmarować cienką warstwą dżemu porzeczkowego oraz wycisnąć krem cytrynowy i wyrównać. Położyć trzeci blat biszkoptowy. Wszelkie dziury w kremie załatać kremem cytrynowym, wyrównać i wstawić do lodówki na parę godzin.
Następnie rozprowadzić krem maślany po bokach i górze tortu tylką 789 i wyrównać. Wykonać dekoracje i wstawić do lodówki do stężenia.
Tort wyjąć z lodówki przynajmniej godzinę przed podaniem.
Smacznego!

Easter spinach cake with lemon mascarpone cream
16 cm round tin

ingredients for sponge:
- 4 eggs
- 130 g fresh spinach
- 90 g sugar
- 130 ml canola oil
- 225 g all purpose flour
- 1 teaspoon baking powder

Preheat oven to 170 C. Line bottom of the cake tin with parchment paper.
Blend spinach and oil until smooth green liquid. 
Separate yolks from whites. Beat white with pinch of salt until stiff peaks, add one yolks at a time and mix until combined. Add spinach liquid and mix until combined. 
Sift flour with baking powder and add to the batter. Gently stir with spatula until well combined, do it carefully to not destroy foam. 
Transfer batter to the cake tin, even and take to the preheated oven. Bake around 50 minutes until clean toothpick. Remove form the oven and cool completely. Carefully take out form the form and cut into three layers.

ingredients for lemon cream:
- 400 ml heavy cream
- 250 g mascarpone
- 2 tablespoons icing sugar
- 2 tablespoons lemon juice
- zest of 1 lemon
- yellow food colouring (optional)

Beat heavy cream until stiff, add icing sugar in the middle of beating. Next add mascarpone and beat until combined. Add lemon juice, lemon zest and food colouring and beat until combined. Transfer to a piping bag with a round piping tin.

ingredient for buttercream and decoration:
- 500 g butter at room temperature cut in cubes
- 6 egg whites (180 g)
- 350 g sugar
- Wilton 789 piping tin to spread buttercream on the sides of the cake
- Wilton 104 and 102 tins for leaves, 104 for flowers, 233 for nest and wreath, 1 and 2 for brunches and inside of flowers
- flower nails for flowers and leaves
- square small papers for flowers and leaves
- 5 tin adapters
- 6 piping bags
- food colouring (brown, light green, dark green and orange)
- gold pearls
- chocolate eggs

Combine sugar and whites in a bowl, put in a water bath and cook until the sugar is melted and mixture very warm but whites are not curdled. Next take out form water bath and start beating until very dense and shiny foam. Foam needs to be cold before adding butter so beat well until cool- it took me around 10 minutes with Kitchen Aid. Next change whipping attachment to a paddle attachment and start adding butter, piece by piece. Keep beating. In the end of adding butter, cream may look curdled but that's normal, keep beating until the cream is smooth. 
Divide cream into 1 big portion and 5 smaller portions. Colour 4 small portions with food colouring for light green, dark green, brown and orange. One of the small portion and big portion leave without colour. Add big portion of buttercream into a piping bag with Wilton 789 piping tin. Small portions of buttercream add to the piping bags with tin adapters. 

remaining ingredients:
- 2-3 tablespoon black currant jam
- 1 tablespoon lemon juice+ 3 tablespoons water for punching

Punch first layer of sponge with lemon juice and spread thin layer of currant jam on top. Pipe lemon cream on the sponge, even and cover with another layer of sponge. Punch again and spread jam on top. Pipe the lemon cream and even. Cover with third layer of sponge. Fill all gaps in cream and even. Take to the fridge for few hours.
Next take out from the fridge and cover the sides and top of the cake with buttercream with 789 piping tin, then make it even. Make decoration and put to the fridge.
Take out from the fridge at least one hours before serving.
Enjoy!

3 komentarze:

Jest mi bardzo miło za każdym razem, kiedy wyrazisz swoją opinię: )

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...