poniedziałek, 4 lipca 2016

Migdałowo-orzechowy torcik czereśniowy

Migdałowo-orzechowy torcik czereśniowy

Almond and peanut sweet cherry cake, for English scroll down


Robiąc to ciasto może nie byłam pełna obaw, ale czułam, że coś złego może się wydarzyć. Czasem nachodzi mnie takie uczucie podczas gotowania, czy pieczenia, że coś może pójść nie tak. To COŚ to najczęściej niepodobający mi się przepis albo źle dobrane składniki. Tym razem miałam podobnie, ale obawiałam się nie tyle samego przepisu, co tego, że mój deser wcale nie będzie tak ładnie wyglądał, jak na zdjęciu, którym się zainspirowałam. Nie ma co ukrywać, pod względem kulinarnym jestem estetką. Uwielbiam, kiedy coś wygląda tak, że dech w piersiach zapiera. Uważam, że jedzenie powinno nie tylko dobrze smakować, co jest oczywiste, ale też dobrze wyglądać. Dania powinny być estetyczne i przyciągać nas nie tylko swoim cudnym zapachem, ale też wyglądem. Każde danie da się w jakiś sposób wyeksponować tak, aby miało w sobie to coś, nawet jeśli na początku stwierdzimy, że to tylko breja i nic z tym nie można zrobić. Niektórzy twierdzą, że gulasz jest takim daniem, które ciężko sfotografować. Bzdura Kochani. Uwielbiam zdjęcia gulaszu, który jeszcze paruje i jest w ubrudzonym od duszenia garnku. Tak można zadziałać, że nawet gulasz będzie wyglądał, jak danie za miliony dolarów. Trzeba jedynie uruchomić swoją wyobraźnię i trochę pokombinować;)
Chciałam, żeby ten deser wyglądał, jak z naprawdę dobrej cukierni, w której wszystkie ciastka są pokrojone na idealne kawałki z idealnymi warstwami i minimalistyczną dekoracją. Cały sekret polega na tym, aby mieć równą formę, która nie robi się szersza przy brzegach, reszta to łatwizna. Muszę przyznać, że to jedno z najpyszniejszych ciast, jakie kiedykolwiek piekłam, bardzo delikatne, chrupiące za sprawą orzeszków ziemnych i kremowe. Biszkopt jest niesamowity, na pewno wykorzystam go do innych deserów.

Przepis ten dodałam do akcji konkursowej, odbywającej się na durszlaku, dotyczącej trzecich urodzin Akademii Kulinarnej Whirpool (www.akademiakulinarnawhirlpool.pl). Na konkurs zaprasza również kucharz Akademii, Marco Ghia (www.marcoghia.pl). Czego mogę życzyć Akademii? Cudownych zapachów z kuchni, wielu świetnych kucharzy i mnóstwa ludzi, którzy chcą zgłębiać tajniki kuchni razem z Akademią. Żeby tradycji stało się zadość: Sto lat Akademio!;)

Migdałowo-orzechowy torcik czereśniowy
8 ciastek

składniki na czereśniową galaretkę:
- 400 g czereśni (już wydrylowanych)
- 100 g cukru
- 1.5 łyżki żelatyny +2 łyżeczki
- ok 40- 50 ml zimnej wody

Formę 21x21 cm wyłożyć folią spożywczą
Czereśnie i cukier połączyć w garnku i gotować do zagotowania, następnie zdjąć z ognia i zblendować na puree. Powinno wyjść ok 650 ml pulpy. Puree podzielić na 500 i 150 ml. 1.5 łyżki żelatyny rozpuścić w zimnej wodzie (ok 30 ml) i zostawić do napęcznienia. Następnie podgrzać do rozpuszczenia, ale nie zagotowania. Do żelatyny ostrożnie dodać 2-3 łyżki z 500 ml puree i wymieszać. Następnie powoli wlewać żelatynę do puree, cały czas mieszając, aby nie porobiły się grudki. Galaretkę przelać do przygotowanej formy i odstawić do lodówki do stężenia. Pozostałe puree odstawić na później.

składniki na biszkopt:
- 60 g mielonych migdałów
- 60 g orzeszków ziemnych
- 25 g mąki pszennej
- 100 g + 50 g cukru pudru
- 2 białka
- 2 jajka
- 25 g masła, roztopionego i ostudzonego

Piekarnik nastawić na 180 C- grzanie góra-dół. Dwie formy 21x21 cm wyłożyć papierem do pieczenia.*
Mielone migdały, orzechy, mąkę i cukier puder (100 g) dodać do rozdrabniacza i rozdrobnić. Jajka lekko rozbić w misce i dodać suche składniki, wymieszać do połączenia. Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli, następnie w partiach dodawać cukier puder (50 g) i ubijać do czasu, kiedy piana będzie lśniąca. Pianę dodać partiami do masy jajeczno-mącznej i wmieszać ostrożnie szpatułką. Dodać masło i wymieszać jeszcze raz. Masę przelać w równej ilości do form i wstawić do nagrzanego piekarnika, piec 15 minut aż wierzch będzie rumiany. Wyjąć z piekarnika i ostudzić.

składniki na mus z mascarpone:
- 200 ml mleka
- 100 g cukru
- 250 g mascarpone
- 200 ml śmietany kremówki
- 2 łyżeczki żelatyny
- 30 ml zimnej wody
- 3 żółtka

Mleko zagotować. Cukier ubić z żółtkami na kogel-mogel. Gorące mleko bardzo ostrożnie wlewać do żółtek, mieszając cały czas. Płyn przelać ponownie do garnka i gotować na bardzo małym ogniu do zgęstnienia (masa ma być jednak rzadsza niż budyń). Zdjąć z ognia i odstawić do ostudzenia. Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie, rozpuścić, ale nie zagotować i oddawać ostrożnie do budyniu, mieszając cały czas. Następnie partiami dodawać mascarpone i mieszać do połączenia. 
W międzyczasie śmietanę ubić na sztywno , po czym dodawać partiami do kremu, mieszając szpatułką. 

złożenie:
Galaretkę wyjąć z lodówki.
Formę 21x21 cm wyłożyć folią spożywczą. Na dno ułożyć pierwszy blat biszkoptu, po czym przełożyć 1/3 kremu. Wstawić do lodówki, aby masa stężała. Wyjąć z lodówki i bardzo ostrożnie przełożyć galaretkę na masę- nie będzie to najłatwiejsze zadanie, ale wierzę, że dacie radę. Ma galaretkę przełożyć kolejną 1/3 kremu i kolejny blat biszkoptu. Nałożyć pozostały krem i wstawić do lodówki do stężenia.
2 łyżeczki żelatyny rozpuścić w zimnej wodzie (ok 30 ml) i odstawić do napęcznienia. Rozpuścić, ale nie zagotować i wlać 2-3 łyżki pozostałego puree. Następnie żelatynę przelewać ostrożnie do puree, mieszając cały czas. Galaretkę przelać na ciasto i ponownie odstawić do stężenia.
Gotowe ciasto wyjąć z lodówki i formy. Odkroić boki, następnie pokroić na 8 równych części. Ozdobić czereśniami, jeżynami i wiórkami kokosowymi.
Smacznego!

Almond and peanut sweet cherry layer cake
8 portions

ingredients for sweet cherry jelly:
- 400 g pitted sweet cherries
- 100 g sugar
- 1.5 tablespoon +2 teaspoons gelatine powder
- about 50 ml cold water

Line 21x21 cm square form with plastic foil.
Combine cherries and sugar in a pot and bring to a boil, remove from the stove and blend until smooth. You should have about 650 ml puree. Divide puree into 500 ml and 150 ml, set aside.
Dissolve 1.5 tablespoon in 30-40 ml cold water and set aside to soak. Next melt in a sauce pan but not boil. Add 2-3 tablespoons cherry puree (from 500 ml) and stir to combine, then gradually pour gelatine into cherry puree (500 ml), stirring al the time with whik. Pour jelly into the prepred form and take into the fridge until set. Rest puree set aside for later.

ingredients for almond and peanut sponge
- 60 g almond meal
- 50 g peanuts
- 25 g all purpose flour
- 100 g + 50 g icing sugar
- 2 egg hwites
- 2 eggs
- 25 g melted and cooled butter

Preheat oven to 180 C. Line two 21x21 cm square forms with parchment paper, set aside.*
Add almond meal, peanuts, flour and 100 g icing sugar into a food processor and blend until crumbled. Lightly beat eggs and add all dry ingredients, stir to combine. Beat whites with pinch of salt until stiff peaks, then gradually add 50 g icing sugar, beating constatly to get nice and shiny foam. Gradually add foam into the egg-flour batter and stir in with spatula. Add butter and stir to combine. Pour sponge into two baking forms and take into the preheted oven, bake 15 mnutes until golden brown and remove from the pan. Set aside to cool. 

ingredients for mascarpone mousse:
- 200 ml milk
- 100 g sugar
- 250 g mascarpone
- 200 ml whipping cream
- 2 teaspoons gelatine powder
- 30 ml cold water
- 3 egg yolks

Bring milk to the boil. Beat yolks and sugar until light and pale. Gradually pour hot milk into the yolk mixture, whisking constatly. Pour mixture again into the sauce pan and cook on low heat until thickened (but thinner then custard). Set aside to cool for a couple of minutes. Dissolve gelatine into 30 ml cold water and set aside until soak. Dissolve again but not bring to the boil. Carefully add gelatine into the custard and stir to combine. Next gradually add mascarpone and stir to combine.
Meanwhile beat cream until whipped and gradually add into the cream, stirring with spatula. 

assemble:
Remove jelly from the fridge.
Line 21x21 cm form with plastic foil. Add first layer of spogne at the bottom, then add 1/3 amount of cream and take into the fridge until set. Next very careully add jelly (it won't be so easy, but I believe in you) and 1/3 amount of cream. Add second layer of sponge and remaining cream on the top. Take into the fridge until set, best overnight.
Dissolve 2 teaspoons gelatine in 30 ml cold water and set aside until soak. Dissolve again, but not bring to the boil. Add 2-3 tablespoons remaining puree into the gelatine and stir to combine. Next gradually pour gelatine into the puree whisking constantly. Pour jelly on the top of the cake and take again into the fridge until set. 
When cake is done, remove from the fridge and form. trim the edges and the cut into 8 equal pieces.
Decorate with sweet cherries, blackberries and shreddes coconut.
Enjoy!

inspiracja: klik klik

12 komentarzy:

Jest mi bardzo miło za każdym razem, kiedy wyrazisz swoją opinię: )

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...